פיטורים לאחר חופשת לידה

לידה היא דבר מדהים, וילדים הם תמצית החיים. אישה שיולדת זכאית לחופשת לידה בה היא נמצאת עם תינוקה בשבועות הראשונים ומתחילה קשר מדהים ביניהם עד יומה האחרון. חופשת הלידה על פי החוק הינה 14 שבועות לפחות (בתשלום) וגם לאחר השבועות הללו היולדת יכולה לבקש להאריך את החופשה על חשבונה במספר שבועות נוספים. ישנם מעסיקים שבשבילם עובדת על ילדים זו "צרה" והם ממהרים לבצע פיטורים לאחר חופשת לידה, אך פיטורין מעין אלו אינם חוקיים.

מה אומר החוק פיטורים לאחר חופשת לידה?

חוק עבודת נשים קיים משנות ה-50 של המאה הקודמת והוא נוגע בין השאר לפיטורים לאחר חופשת הלידה. מעביד לא יכול לפטר עובדת לאחר חזרתה מחופשת הלידה אלא לאחר 60 יום מתום חופשת הלידה. חוק זה בא להגן על יולדות אשר מעסיקים מנסים להיפטר מהם כמה שיותר מהר, וכמובן שהוא נוגע גם למהלך חופשת הלידה עצמה שפיטורין במהלכה יכולים להגיע בשתי אפשרויות. האחת, המעסיק מצליח להוכיח שהפיטורין לא קשורים בשום דרך שהיא ללידה עצמה, לחופשת הלידה או להיעדרות של העובדת בגלל הלידה, והשנייה, העסק נסגר, פשט רגל וכדומה, וכשמדובר על תאגיד ניתן לפטר רק לאחר צו פירוק.

מניעת מניפולציות של המעביד

החוק הנוגע לפיטורים לאחר חופשת הלידה הוא חוק שבא להגן כמעט בכל מחיר על היולדת ולמנוע מהמעביד "להתחכם" על ידי נקיטת צעדים מסוימים. כך למשל המעסיק אינו יכול להגיד לעובדת: "את חוזרת ל-60 יום בגלל שהחוק מחייב אותי ולאחר מכן אני מפטר אותך" בדיוק בשביל זה יש תוספת בחוק המבהירה שרק לאחר 60 יום המעביד צריך לתת את ההתרעה של ה-30 יום, מה שבפועל יוצר 90 ימים. המעביד גם לא יכול לפדות את 60 הימים שלאחר החופשה בכסף וכך להיפטר מן העובדת מוקדם יותר אלא הוא חייב להשאיר אותה בעבודה בפועל. מעביד גם לא יכול בתקופה זו לשנות תפקיד או להרע את תנאי העבודה, ולסיכומו של העניין המעביד בידיים כבולות בכל התקופה הכול בשביל לשמור על זכויותיה של היולדת. 

עורך דין לענייני עבודה

אם את לאחר חופשת לידה וקיבלת מכתב פיטורין, או שהמעסיק שלך הבהיר לך שהוא מתכוון לפטר אותך לאחר התקופה המדוברת בחוק, את חייבת לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני עבודה. עורך דין כזה מצוי ברזי החוק וידע להגיד לך מה חוקי ממה שהמעביד עושה ומה לא, וכמובן האם תוכלי לתבוע פיצויים מהמעסיק שלך במקרים כאלו.

לידה היא דבר מבורך וחבל שחלק מהמעסיקים לא רואים זאת כך וחושבים אך ורק על העסק ופחות על העובדת. אם נתקלת במצב כזה או אחר בו את חושבת שזכויותייך נפגעו בגלל הלידה את חייבת לפנות לייעוץ משפטי בכדי לקבל את כל מה שמגיע לך.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן